Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

Όλοι κάπου είχαν το μυαλό τους.

Οι ποδοσφαιριστές μας (κακώς) για άλλη μια φορά είχαν το μυαλό τους στο μεγάλο ματς της Τρίτης με την Άρσεναλ, κάποιοι από εμάς είχαν κι έχουν ακόμη το μυαλό τους στο μεγάλο ντέρμπι στο "Πουλοπουλαίικο"( Ντέρμπι στο Πουλοπουλαίϊκο (βίντεο - υπερπαραγωγή)  και  Ντέρμπι στο Πουλοπουλαίϊκο 2 (η ρεβάνς) )
Το μόνο που δυσκολεύομαι να καταλάβω είναι που ακριβώς είχαν το μυαλό τους οι διαιτητές του χθεσινού ματς, καθώς εκτός από την άρνηση καταλογισμού πέναλτι και ταυτόχρονα κόκκινης κάρτας στο 22' λεπτό σε χερούκλα του Ντολεζάι μετά από κεφαλιά του Μανιάτη μπροστά στα μάτια του διαιτητή όπως δείχνει το παραπάνω screen shot από το βίντεο με τα στιγμιότυπα του χθεσινού αγώνα που υπάρχει στο http://www.olympiacos.org οι βοηθοί έπεσαν έξω σχεδόν σε όλα τα οφσάιντ που καταλόγισαν ή δεν καταλόγισαν και μια απ αυτές τις περιπτώσεις ήταν αυτή απ την οποία προήλθε το 2-0, με τον Τσεμπούρ να βρίσκεται καθαρά σε θέση οφσάιντ.

Η θέση του μπλόγκερ, από την πρώτη του ανάρτηση, είναι να μην ασχολείται με τη διαιτησία καθώς θεωρεί αυτό εδώ τον ιστότοπο ως χώρο εκδήλωσης λατρείας και αγάπης στο ΘΡΥΛΟ αλλά υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις που δεν μπορεί να μη γίνει αναφορά.
Ειδικά δε σ αυτό το ματς που η ομάδα ήταν κάκιστη στο α' ημίχρονο και λίγο καλύτερη μετά την είσοδο του πολυσυζητημένου Ορμπάιθ στο β' ημίχρονο, αλλά σε γενικές γραμμές δεν κινδύνευσε να χάσει τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα σ έναν Παναιτωλικό που όπως όλες (ΜΑ ΟΛΕΣ !) οι ομάδες του Μπάμπη Τενέ που έχουν περάσει όσα χρόνια θυμάμαι από το Καραϊσκάκη έπαιξε "κατενάτσιο" απ το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό.
Ο ΘΡΥΛΟΣ ΧΘΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΚΟΣ
όμως του έφτανε και το 1-0 όπως είπε χαρακτηριστικά και ο Μιραλάς σε δηλώσεις του μετά το ματς.
Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΚΙΣΤΗ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ για το ελληνικό ποδόσφαιρο αλλά φυσικά και για το ΘΡΥΛΟ στον οποίο μόνο ζημιά έκανε.

Υ.Γ. Πάω για το μεγάλο ντέρμπι, ελπίζω και ειλικρινά ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ να ξανακάνω αναφορά σε διαιτησίες.